Novinky

Slevové akce v Defendii

 

Sleva 5 % pro členy LEX, ozbrojené složky a IZS

Členové organizace LEX, příslušníci ozbrojených složek a IZS mohou využít slevu 5 % na vybraný nezlevněný sortiment.

Podmínky akce:

  • Sleva platí na vybraný nezlevněný sortiment po registraci do našeho systému.
  • Je nutné předložit služební průkaz nebo jiný doklad potvrzující příslušnost k dané organizaci.
  • Tuto slevu nelze kombinovat se slevou pro čerstvé držitele ZP.

Trvání akce:

  • Akce není časově omezená.

Podrobnosti o slevě: Sleva pro členy LEX, státní složky a IZS


Využijte těchto skvělých nabídek v Defendii a nakupujte za výhodné ceny!

Prezentační akce zbraní na střelnici Skalka v Ostravě-Porubě

Kdy: v sobotu 5. dubna 2025 od 9:00 do 15:00
Kde: Sportovně Střelecký Klub Poruba, Skalka
Vstupné: Zdarma
Zapůjčení zbraní: Zdarma, platí se pouze střelivo (platba jen v hotovosti)
S sebou: ZP, střelecké brýle a chrániče sluchu 

 

Prezentované značky

Celkem si můžete vyzkoušet širokou škálu zbraní od věhlasných značek. Od krátkých a dlouhých malorážek, přes pistole, revolvery, až po samopaly a opakovací pušky. Vybrané zbraně jsou osazeny optikou, tlumiči apod., takže si každý přijde na své.

  • Laugo Arms (pistole Alien)
  • Lucansky Arms (Stinger 9)
  • B&T (špičkové PCC)
  • Antreg (špičkové AR15)
  • Archon (moderní pistole)
  • Arex (compacty, fullsize i sportorovní pistole v ráži 9 mm Luger)
  • AE Precision (opakovací puška s přímotažným závěrem v ráži .308 Win)
  • CZ (malorážky, pistole i samonabíjecí pušky)
  • COLT (revolvery a pistole)
  • Glock (pistole různých ráží od .22lr až po 10 mm AUTO)
  • Marlin (opakovací pušky)
  • KRISS (samonabíjecí malorážka)
  • Ruger (pušky, pistole a revolvery)
  • Unbranded AR (pušky AR-15 v ráži .223 REM)
  • Aura Arms (ultralehké lovecké tlumiče)

Podmínky akce

Zbraně jsou k zapůjčení zdarma. Střílet lze pod dozorem instruktora i bez zbrojního průkazu. Ze zapůjčených zbraní lze střílet pouze tovární střelivo, které bude na místě k zakoupení za zvýhodněnou cenu.

Nezapomeňte si vzít ZP, střelecké brýle a chrániče sluchu.

Platba pouze v hotovosti! Střelivo bude možné zakoupit za zvýhodněnou cenu přímo na místě.

Každý účastník od nás obdrží malý dárek a voucher na nákup na prodejně Defendia.

 

Kdo dřív přijde, ten dřív střílí. Registrace je nezávazná a pomůže nám s organizací, abyste nemuseli dlouho čekat ve frontě na svou vytouženou zbraň.

 

Mapa

GPS:  49°49'7.190"N, 18°8'24.147"E

Web střelnice: http://www.sskporuba.cz/

 

Na co se můžete těšit

Fotogalerie z minulého ročníku

První ročník se konal 8.9.2024 a k vyzkoušení bylo přes 60 zbraní.

 

Nezmeškejte další předváděcí akce Defendia Range

Termíny dalších předváděcích akcí Defendia Range naleznete zde: https://www.defendia.cz/predvadeci-akce-zbrani-defendia-range/

 

K vyzkoušení budou např. 

.
.
.
.
 
Montáž a nastřelení puškohledu
Poradíme vám s výběrem montáže a dozvíte se jak nastřelit puškohled, ať už se ho chystáte připevnit na vzduchovku či kulovnici. Článek je určený hlavně pro střelce začátečníky.
 
 

1. výběr montáže

Vezmeme to od podlahy. Často podceňovaný je totiž výběr samotné montáže. Pro zachování přesného nástřelu je klíčové zvolit dostatečně pevnou a tuhou montáž. Jedině tak zabráníme nežádoucímu pohybu montáže či samotného puškohledu, který byť v řádech setin milimetru působí značný posun zásahu. Proto je nutné především u zbraní se silným zpětným rázem a zvolit opravdu kvalitní ocelovou nebo duralovou montáž.

Nejlevnější hliníkové montáže jsou totiž příliš měkké a dochází u nich k postupnému uvolňování během střelby. Pro malorážky a PCP vzduchovky jsou však naprosto dostačující. Jejich výhodou je nízká cena a hmotnost.

Pro výběr montáže potřebujete znát

  • Rozměr montážní lišty
  • Průměr tubusu puškohledu
  • Potřebnou výšku montáže

2. montáž puškohledu

Puškohled by měl být namontován co nejníže, aniž by se dotýkal hlavně hledí nebo těla zbraně. Je potřeba odhadnout správnou výšku montáže tak, aby jsme dosáhli co nejnižší vzdálenosti mezi puškohledem a osou hlavně. To je obzvláště důležité pokud hodláte střílet na delší vzdálenosti.

postup montáže na puškohled

Upevněte montáž na zbraň ale neutahujte ji úplně. Poté odmontujte vrchní část montáže a položte puškohled do kroužků. Před utažením šroubů se podívejte do puškohledu ve své normální střelecké pozici a nastavte jej tak, abyste viděli celé zorné pole. Následně zarovnejte puškohled podle záměrné osnovy horizontálně i vertikálně Po zarovnání rovnoměrně dotáhněte všechny šrouby montáže.

tipy na montáž

Nejlépe se provádí v nastřelovací stolici, manipulace je pak mnohem pohodlnější. Skvělými pomocníky pro správné zarovnání záměrné osnovy a zbraně jsou vodováha a olovnice. Dbejte na to, aby se montážní kroužky nedotýkaly okuláru, objektivu a středové kostky. Přílišným utažením šroubů v těchto místech by došlo k nevratnému poškození puškohledu.

Nastřelení puškohledu

1. Příprava

Puškohled máme namontovaný a zbývá ho jen seřídit. Nastřelování provádíme zásadně v rovném terénu, samozřejmě s bezpečným dopadovým prostorem. Pokud nastřelujeme mimo krytou střelnici, musíme si dávat pozor na počasí. V silném větru a dešti zásadně nenastřelujeme.

Připravíme si vhodný terč. Může to být speciální nastřelovací, stejně dobře se osvědčil dostatečně velký bílý papír, kde buď vyznačíme fixem kolečko, nebo použijeme černou zálepku. Na bílém pozadí lze totiž zásahy lépe rozeznat. Nebudeme si hrát na hrdiny a nejprve terč umístíme na kratší vzdálenost. Pro vzduchovku třeba na 10 m.

V případě kulovnice nemusíme hned střílet na optimální nástřelnou vzdálenosti (ONV) pro dané střelivo, ale můžeme klidně začít na 50 metrech. Na kratší vzdálenost se tolik neprojeví chyba střelce a finální nastřelení na ONV už bude pouze otázkou pár kliknutí.

Následně nachystáme střeliště. V ideálním případě použijeme nastřelovací stolici. Tu postavíme na stůl a opatříme si židli k pohodlnému posedu. Dobrou práci odvedou také střelecké vaky a bipod. V improvizovaných podmínkách si musíme vystačit s měkkými předměty, např. dekou, pouzdrem, apod., kterými zbraň podepřeme. Základem je dosáhnout pokud možno stejného úchopu jako v běžné střelecké situaci. Vlivem rozdílného úchopu se může nástřel výrazně lišit.

2. střelba

Před prvním výstřelem zaměříme zbraň na terč a první korekci puškohledu provedeme, pokud je to možné, podle vývrtu hlavně v zákrytu s terčem. Ušetříme si tím práci a střelivo a první rána hned protne terč. Vypálíme do cíle 1 až 3 rány a provedeme korekci. Klikáním na rektifikačních komíncích posouváme zásah směrem ke středu terče.

korekce klikáním

Seřízení puškohledu se provádí klikáním. Tím posunujeme bod zásahu tak, aby se v určité vzdálenosti shodoval se středem kříže. Jinými slovy, chceme zasahovat cíl tam, kam míříme středem záměrné osnovy. Při korekci klikáním posouváme zásah, nikoli osnovu. Klikáme směrem od zásahu za středem cíle (bodu, kam jsme mířili).

 
Při korekci klikáním posouváme zásah, nikoli osnovu. Klikáme směrem od zásahu za středem cíle.

Jednoduše řečeno o korekci puškohledu

  • Střílí to dolů – klikám UP
  • Střílí to nahoru – klikám DOWN
  • Střílí to doleva – klikám RIGHT
  • Střílí to doprava – klikám LEFT

Příklad:

Na obrázku vidíme, že zásah šel vpravo dolů od středu terče. Potřebujeme jej tedy dostat doleva a nahoru. Klikáme tedy LEFT a UP.

Jakmile se nám podaří zbraň nastřelit, je dobré zkontrolovat rozptyl. Vypálíme 3 – 5 ran, ze kterých následně vyhodnotíme střední zásah a jeho polohu vůči záměrnému bodu. Podle něj provedeme konečné seřízení puškohledu. Nezapomeňte, že při střelbě na delší vzdálenost bude potřeba provést patřičnou výškovou korekci kvůli poklesu střely. Nástřel se mění také s rozdílným typem střeliva.

A máme hotovo. Nakonec doporučuji vynulovat komínky, jinak řečeno nastavit na komíncích nulovou hodnotu (pokud to puškohled umožňuje). V případě nežádoucího pootočení korekčních točítek se můžet snadno vrátit k výchozí hodnotě.

1. Klikání v MOA

Nejčastěji se setkáte s korekcí v úhlových minutách MOA (Minute of Angle). Jedná se o úhlovou jednotku, díky které můžeme posunout bod zásahu o nám známou vzdálenost. Existuje pevný vztah mezi ní a vzdáleností. Běžně se setkáme s krokem ¼ MOA, pro střelbu na dlouhé vzdálenosti je dostupný i jemný rektifikační krok ⅛ MOA. Jednotka MOA se často používá pro posouzení přesnosti zbraně.

2. Klikání v MRAD

Opět úhlová jednotka, tentokrát se jedná o miliradiány. Velikost kroku je větší než u MOA, ale v tom je právě velká výhoda. Nemusíte počítat se setinkami milimetru, ale dostanete vždy sympatické číslo. Pro kontinentálního Evropana je výpočet mnohem jednodušší, v palcích ať si počítají za velkou louží. Zvláště pokud se chcete věnovat taktické střelbě a nejste zrovna nejlepší matematik, MRAD je jasná volba. Při přesné dálkové střelbě zase vítězí MOA s jemnější korekcí.

 

.
.
.
LOS - Lidová obranná střelba

Lidová obranná střelba (LOS) je stále populárnějším fenoménem v České republice a na Slovensku. Je to sportovní disciplína zaměřená na praktickou střelbu s důrazem na sebeobranu a realistické situace. Tento článek se podrobněji zaměří na historii, principy, pravidla a význam LOS v kontextu moderní střelecké kultury.

Historie LOS

Lidová obranná střelba vznikla jako odpověď na potřebu tréninku střelby v reálných podmínkách, především pod stresem. Původní myšlenka vycházela z praktické střelby a sebeobrany, kdy bylo důležité připravit se na skutečné situace, které mohou nastat v každodenním životě. Tento koncept se postupně rozvíjel, a dnes LOS zahrnuje širokou škálu scénářů, které simulují reálné hrozby.

Principy LOS

Základní principy LOS jsou jednoduché, ale efektivní:

  1. Realismus: Všechny scénáře jsou navrženy tak, aby co nejvěrněji napodobovaly skutečné situace, kterým by mohl člověk čelit v reálném světě. To zahrnuje simulaci přepadení, útoků na ulici, obrany domu a další podobné situace.
  2. Důraz na bezpečnost: Bezpečnost je na prvním místě. Všichni účastníci musí dodržovat přísná bezpečnostní pravidla, aby se minimalizovalo riziko nehody.
  3. Praktické dovednosti: Trénink a soutěže LOS se zaměřují na praktické dovednosti, které jsou využitelné v reálném životě. To zahrnuje správné zacházení se zbraní, přesnou střelbu pod stresem a taktické myšlení.

Pravidla LOS

Pravidla LOS jsou navržena tak, aby byla co nejjednodušší a zároveň zajistila bezpečnost a spravedlnost. Zde jsou některá základní pravidla:

  1. Bezpečnost: Každý účastník musí absolvovat bezpečnostní školení a dodržovat všechny bezpečnostní pokyny.
  2. Vybavení: Účastníci mohou používat pouze zbraně a vybavení, které odpovídají specifikacím LOS. To zahrnuje různé kategorie zbraní od krátkých pistolí po dlouhé pušky.
  3. Scénáře: Každý závod LOS se skládá z několika scénářů, které simulují různé situace. Účastníci musí tyto scénáře zvládnout co nejrychleji, nejpřesněji a bez porušení bezpečnosti.
  4. Bodování: Bodování je založeno na rychlosti a přesnosti. Každý zásah a každá chyba jsou bodově ohodnoceny, což určuje konečné pořadí.

Význam LOS

  1. Zvýšení povědomí o bezpečnosti: LOS učí lidi, jak bezpečně a efektivně zacházet se zbraněmi, což přispívá ke snížení rizika nehod a zneužití zbraní.
  2. Sebevědomí a připravenost: Účastníci LOS získávají sebevědomí a připravenost na potenciální nebezpečné situace, což může být život zachraňující dovednost.
  3. Komunita: LOS vytváří silnou a podporující komunitu lidí, kteří sdílejí zájem o střelbu a sebeobranu.

 

Disciplíny LOS

Lidová obranná střelba (LOS) zahrnuje několik disciplín, které se zaměřují na různé typy střelných zbraní. Každá disciplína má specifická pravidla a kategorie, které jsou navrženy tak, aby simulovaly realistické situace a poskytly střelcům komplexní trénink v používání těchto zbraní. Níže jsou uvedeny hlavní disciplíny LOS:

LOS – Krátká palná zbraň

Tato disciplína se zaměřuje na použití krátkých palných zbraní, které musí být nositelné skrytě. Úpravy zbraní nesmí znemožnit jejich skryté nošení. Kategorie zbraní v této disciplíně jsou následující:

  • Pistole: Zahrnuje pistole ráže větší než 6,35 Br.
  • Revolver: Pěti a víceranný revolver ráže větší než .22 WMR.
  • Malá pistole: Pistole ráže minimálně .22 LR s maximální délkou hlavně 90 mm nebo specifické modely uvedené v příloze 6 pravidel LOS. Zásobníky mohou být naplněny maximálně 7 náboji.
  • Malý revolver: Maximálně šestiranný revolver ráže minimálně .22 LR s délkou hlavně do 3" (77 mm) nebo specifické modely uvedené v příloze 6 pravidel LOS. Zbraň může být nabita v prvním válci nejvýše 5 náboji, další nabíjení není omezeno.

LOS – Brokovnice

V této disciplíně jsou zařazeny různé typy brokovnic, které jsou rozděleny do následujících kategorií:

  • Brokovnice opakovací: Zahrnuje opakovací brokovnice (pumpa, páková apod.). Do této kategorie patří všechny brokovnice umožňující 3 a více výstřelů s použitím mechanického přebíjení. Maximální počet nábojů na začátku řešení situace je 8 v zásobníku plus 1 v komoře.
  • Brokovnice samonabíjecí: Zahrnuje brokovnice s automatickým systémem přebíjení. Do této kategorie patří všechny poloautomatické brokovnice umožňující 3 a více výstřelů. Maximální počet nábojů na začátku řešení situace není omezen.
  • Brokovnice ostatní: Zahrnuje jedno- a dvojranné brokovnice. Do této kategorie patří všechny brokovnice umožňující maximálně 2 výstřely bez nutnosti přebíjení. Maximální počet nábojů na začátku řešení situace jsou 2 náboje v komorách.

LOS – Puška

Tato disciplína se zaměřuje na použití dlouhých palných zbraní, konkrétně pušek, které jsou rozděleny do následujících kategorií:

  • Puška samonabíjecí: Zahrnuje pušky s automatickým systémem přebíjení. Do této kategorie patří všechny poloautomatické pušky umožňující více výstřelů.
  • Puška opakovací: Zahrnuje opakovací pušky (páková nebo kliková). Do této kategorie patří všechny pušky umožňující více výstřelů s použitím mechanického přebíjení.

 

Jak začít s LOS

Pokud vás zajímá Lidová obranná střelba (LOS) a chtěli byste se zúčastnit závodů, ale nevíte, jak začít, následující informace vám mohou pomoci překonat první obavy a udělat první krok. Mnoho lidí se setkává s podobnými otázkami a pochybnostmi: „LOS by mě zajímalo, ale neznám tam nikoho. Co když se mi budou smát, že nic neumím? Jaké vybavení potřebuji? Umím bezpečně zacházet se zbraní? Co když budu vykázán pro porušení bezpečnosti?“ Tento průvodce vám poskytne odpovědi na tyto otázky a připraví vás na váš první závod LOS.

  1. Bezpečnost především: Nejdůležitější aspekt LOS je bezpečnost. Před účastí na závodě musíte mít zvládnutou bezpečnou manipulaci se zbraní. Budete potřebovat ochranné brýle a ochranu sluchu.
  2. Základní vybavení: Pro LOS potřebujete opaskové pouzdro na zbraň, které zakrývá lučík (spoušť) a splňuje pravidla LOS. Levné látkové pouzdro může být dostačující, doporučujeme použít plastová pouzdra jako Fobus, Blackhawk a Bladetech nebo kydex. Další vybavení zahrnuje náhradní zásobníky, které lze umístit do opaskového pouzdra nebo kapsy. Pistole i zásobníky musí být skryté, aby splňovaly ,,nošení střelné zbraně´´ ze zákona o zbraních.
  3. Základní pravidla bezpečné manipulace: Na střelnici vždy manipulujte se zbraní bezpečně. Při vstupu na střelnici musí být zbraň vybitá. Organizátor vám určí vybíjecí prostor, kde můžete zbraň bezpečně vybít. Vždy miřte bezpečným směrem a prst mějte mimo spoušť. Mimo střeleckou situaci se pohybujete vždy s vybitou zbraní.
  4. Registrace na závod: Registrace na závod probíhá prostřednictvím formuláře online nebo na místě. Při registraci ukážete pouzdro se zbraní a prázdnou zásobníkovou šachtu. Po zaplacení startovného obdržíte scoresheet, k zapisování výsledků (Většinou už řešeno elektronicky PractiScore).
  5. Briefing před závodem: Před začátkem závodu probíhá briefing, kde se dozvíte všechny potřebné informace o situacích a pravidlech. Briefing je skvělá příležitost zeptat se na cokoli, co vás zajímá.

První závod

  1. Zařazení do squadu: Před začátkem závodu budete zařazeni do skupiny (squadu) s dalšími účastníky. Pokud jste začátečník, rozhodčí vám poskytnou potřebnou podporu a vysvětlí vám vše, co potřebujete vědět.
  2. Postup při střelbě: Každá situace začíná pokyny od rozhodčího. Na pokyn „Rozumíš situaci? Připraven? Pozor!“ se připravíte ke střelbě. Na startovní signál tasíte zbraň a plníte danou situaci podle instrukcí.
  3. Bezpečné ukončení střelby: Po ukončení střelby vybijete zbraň a ukážete prázdnou komoru rozhodčímu. Po obdržení pokynu dáte ránu jistoty a uložíte zbraň do pouzdra.
  4. Sociální aspekt závodu: Po prvním závodě se začnete seznamovat s dalšími střelci a dozvíte se více o jejich zkušenostech. Pro většinu účastníků je LOS zábavou a příležitostí strávit příjemný den se známými a přáteli.

První závod LOS může být stresující, ale jakmile zvládnete základní pravidla a manipulaci se zbraní, začne vás tato disciplína bavit. Neváhejte se připojit ke střelecké komunitě a užít si svůj první závod LOS.

 

LOS vs IPSC

Lidová obranná střelba (LOS) a International Practical Shooting Confederation (IPSC) jsou dva populární střelecké sporty, které se liší v přístupu a pravidlech. LOS se zaměřuje na realistické scénáře obranné střelby, kde je důraz kladen na praktické dovednosti v sebeobraně a použití zbraní v reálných situacích. Na druhé straně, IPSC klade důraz na rychlost, přesnost a efektivitu v rámci sportovních střeleckých soutěží. IPSC kurzy jsou často složitější a více zaměřené na technické dovednosti a strategii. Oba sporty nabízejí jedinečné výzvy a jsou oblíbené mezi střelci, kteří hledají zlepšení svých schopností a zároveň si užívají soutěžní atmosféru. 

 

Závěr

Lidová obranná střelba je více než jen sport; je to komplexní systém tréninku, který může významně přispět k osobní bezpečnosti a sebejistotě. Je to disciplína, která vyžaduje odhodlání, trpělivost a neustálé zlepšování. Ať už jste zkušený střelec nebo začátečník, LOS nabízí možnost rozvíjet své dovednosti a stát se součástí aktivní a dynamické komunity.

.
.
.
Test odolnosti pistole AREX Delta

Pistole AREX Delta prošla náročnými testy pro filipínskou policii. Filipínská státní policie vyhlásila tendr na novou služební pistoli v ráži...

Sleva 20 % pro ozbrojené složky na zbraně CZUB

Získejte 20% slevu na vybrané zbraně od České zbrojovky! AKCE UKONČENA 29.2.2024 Příslušníci ozbrojených složek nesou svou službu se ctí a...