Tipy na stanování v přírodě - co si zabalit s sebou?

Hodit na záda batoh a vytratit se do přírody. Není nic krásnějšího. Ale co když se při toulkách neposkvrněnou krajinou dostanete do nebezpečné situace? Víte, jak si s ní poradit? Málokdo by nejspíše obstál bez mobilu v ruce a další moderní techniky, na kterou se již naprosto běžně plně spoléhá. Na všechny možné scénáře, co by vám mohl život nachystat, se úplně připravit nelze. Ovšem některé situace jsou pravděpodobnější než jiné. Každý outdoorový nadšenec si musí vědět rady alespoň s nimi. Základní návod na přežití by měl znát snad úplně každý.

kempování v přírodě

Správně naložený batoh

Základem úspěchu je správně rozložená váha a vhodné uskladnění věcí v batohu. Může se to zdát jako maličkost či hloupost. Zabalit si batoh zvládne přece každý. Ale co takhle zabalit ho chytře? Rozdělte vybavení na jednotlivé sekce dle důležitosti a postupně tak, jak je budete potřebovat. Naspod přijde spací pytel, stan, oblečení a další potřeby, které přijdou na řadu až když rozbijete tábor, hodit se může například i podpalovač. Středně těžké položky – teplejší oblečení, hygienické potřeby či druhé boty - patří hned na první vrstvu. Těžký náklad jako voda, jídlo a pomůcky na vaření umístěte co nejblíže páteři do horní poloviny zad. Před ně dejte například nepromokavou bundu a další lehké věci potřebné během dne. Důležité nezbytnosti jako doklady, klíče, telefon, čelovka, svítilna či lékárnička umístěte do vrchní kapsy batohu, abyste k nim měli okamžitě přístup. Oblečení i obuv doporučujeme před cestou naimpregnovat.

survival a outdoor

Dobrá příprava

Nepodceňte dostatečnou přípravu předem. Cestu si naplánujte, zjistěte si co nejvíce o plánované destinaci. Dejte někomu vědět, kam a na jak dlouho se chystáte. Pokud se ztratíte a nevrátíte se v oznámenou dobu, vaši blízcí mohou lehce zalarmovat příslušné orgány. Nezapomeňte plně nabitý telefon, popřípadě i powerbanku. Kromě dobře nabaleného batohu přiberte i dobře nabalenou „krabičku poslední záchrany.“ Nejedná se o nic jiného než o vybavení, které může v přírodě přijít vhod a doslova vám dokáže zachránit život. Existují již sestavené a plně vybavené základní sady anebo sady pro pokročilejší outdoorové nadšence. Sety obsahují podpalovač, zápalky, provázky, vlasce, nůž, návod pro přežití (ten byste měli mít ovšem nastudovaný předem) a další. Hodit se může i multitool, který v sobě ukrývá mnoho užitečných nástrojů.

 


 Co dělat, když se ztratíte?

Buďte připraveni si v takové situaci poradit! Mezi zásadní a nejdůležitější pravidla patří zachovat klid a udržet si pozitivní přístup. S chladnou hlavou zhodnoťte situaci. Pokud nejste v přímém ohrožení života panika není nutná ani na místě. Máte podstatně větší šanci vyřešit tuto situaci v klidu. Zkuste se rozhlédnout a zorientovat. Pomůže vyvýšené místo, ze kterého můžete najít cestu. Orientujte se podle řeky či údolí. Koryto řeky, často protékající právě údolím, vás dříve nebo později dovede k obydlí. Velkou otázkou je, zda zůstat na místě či vydat se hledat cestu do civilizace. Odpovědět si na ni musíte v závislosti na konkrétní situaci. Proto se vyplatí zachovat chladnou hlavu! Pokud vás někdo očekává doma a ví o vašem výletu nebo máte vhodný přístřešek, vyplatí se zůstat na místě a vyčkat záchrany.

Rozdělejte si oheň, abyste se udrželi v teple, zahnali případnou zvěř a zachovali si dobrou náladu.  Také na vaši přítomnost může upozornit. Nezapomínejte na velmi důležitý pitný režim. Snažte se vyhledat zdroj vody a v ideálním případě vodu převařte. Noc přečkejte ve stanu, nemáte-li tak v úkrytu či přístřešku. Za tmy lehce ztratíte orientaci.

Málokdo při svém výletování počítá s takovou krizovou situací. Nikdy ji ovšem nemůžete zcela vyloučit. Buďte připraveni se s ní vypořádat! Vědět co dělat a nikdy tyto znalosti nevyužít je  podstatně lepší než nevědět si rady v nebezpečné situaci. Může to skutečně být otázka život a smrti.