Teleskopické obušky – průvodce výběrem a použití

Teleskopický obušek, lidově teleskop, je velmi účinný sebeobranný prostředek, který vám pomůže udržet si útočníka dále od těla. Jaký typ vybrat, jak ho používat a jaké zvolit příslušenství?

Co je teleskopický obušek a z čeho se skládá?

Teleskopický obušek je jednoduchá ruční zbraň určená pro boj zblízka. Slouží k zneškodnění protivníka úderem. Skládá se obvykle ze tří kovových trubek, které jsou do sebe zasunuty a rukojeti s protiskluzovou úpravou. K vysunutí stačí pouze prudké švihnutí. Poté obvykle stačí několik dobře mířených švihnutí aplikovat na protivníka.

Sebeobrana s teleskopickým obuškem

Potřeba bránit sebe a své blízké je v nás hluboce zakořeněná, je to náš základní instinkt. Předchůdce teleskopického obušku není nic jiného, než obyčejný klacek pozvednutý pradávným člověkem za účelem sebeobrany. Vzdálenost od útočníka hraje roli a schopnost dosáhnout dále než on je klíčová. Dlouhý klacek, bambusová tyč nebo hůl mají jednu nevýhodu – nedají se složit a schovat. Nelze je nosit skrytě. A co teleskopická tyč? Ta by šla nosit i v kapse nebo pouzdře. Tak vznikl teleskopický obušek. Rychlým švihem se z krátké trubičky stane mocný nástroj, jehož účinky protivník rozhodně nechce pocítit. Často jen samotné švihnutí a zvuk provázející otevření obušku přiměje vašeho oponenta změnit názor. První teleskopy používaly již během druhé světové války jednotky britských Commandos. Ve formě jak je vídáme dnes jsou na trhu od 80. let, kdy v USA zařadili do výbavy speciálních jednotek teleskopy od firmy ASP.

 


Video: Představení teleskopických obušků NEX WALKER

 

Použití teleskopického obušku

Společně (a nejlépe v kombinaci) s pepřovými spreji se teleskopy řadí mezi nejlepší zbraně na sebeobranu, alespoň co se nesmrtících zbraní týče. Vymaže totiž rozdíl v síle a velikosti mezi obráncem a útočníkem. Hodí se tedy pro muže i ženy bez ohledu na fyzické dispozice. Ačkoliv se použití zdá jednoduché, vždyť co je na tom přetáhnout neřáda párkrát přes hrb? Není tomu tak. Jako s každou jinou zbraní je důležité umět s obuškem zacházet a vědět kdy a jak ho použít. Snadno se totiž může stát, že dostanete bolestivou lekci vlastním nářadíčkem. Nestačí si pouze někde přečíst jak se bránit, v ideálním případě zvolte kurz sebeobrany, nebo alespoň trénujte doma.

Jakou délku obušku zvolit?

Vybrat správnou délku je poměrně subjektivní záležitost. Pravidlo čím delší, tím lepší u teleskopů neplatí. Koupit ten nejdelší bývá často nešťastná volba. Sice nejdelší varianty např. o délce 26" a 28" dosáhnou pěkně daleko, ale pro každodenní nošení se příliš nehodí. Jsou těžké a při nošení doslova bodají do žeber. Nejkratší modely, 12" a 14" zase vyžadují určitou dávku vašich zkušeností, aby byly při obraně dostatečně efektivní. Obecně uznávaná je zlatá střední cesta v podobě 15" a 16" modelů.

Teleskopické obušky NEX

Skryté nošení teleskopického obušku

Rychlost tasení je v krizové situaci rozhodující. Ženy, zapomeňte na nošení v kabelce mezi hromadou jiných věcí, to samé platí i pro pepřáky a jinné prostředky na sebeobranu. Teleskop lze nosit v kapse, nebo zaháknutý kovovým klipem za oděv.  Pro pohodlné nošení a profesionální použití volte opaskové pouzdro. Tip na léto: 12" teleskopický obušek s klipem strčíte i do kapsy.

 

Rozevření jedním švihem

Existuje několik technik pro tasení obušku, v každém kurzu vás naučí něco trochu jiného. Rozevřít obušek můžete švihem směrem dolů podél těla, vzhůru s uložením obušku na rameno, nebo v případě tlačítkových teleskopů lze provést i tiché vysunutí slabou rukou.

Zavírání tlačítkem ušetří nervy

Zavřít klasický teleskopický obušek může být frustrující. Problém nastává u levných nekalených obušků, které se už po pár úderech, nebo i po častém otevírání během tréninku deformují a z toho důvodu je nelze zavřít typickým poklepáním o tvrdou podložku. U kalených modelů se tento problém vyskytuje v menší míře. Opět zde mají výhodu teleskopy s tlačítkovým ovládáním.

Co říká na teleskopický obušek zákon?

U nás pojem teleskopický obušek zákon nezná a nijak ho neupravuje a neomezuje. Použít ho můžete v nutné obraně nebo krajní nouzi. To samé platí i pro pepřák. Z logiky vyplývá, že pro odvracení útoku musí být obrana důraznější než útok.