Vzdálenost: cca 5 m
Terč: figura IPSC, IDPA, nebo LOS
Startovní pozice: zbraň v pouzdře
Počet ran: 3
Mozabique drill je střelecká technika na blízkou vzdálenost, kde střelec vystřelí dvě rány na tělo a následně jednu ránu na hlavu.
Střílí se obvykle na krátkou vzdálenost cca 5m, ale každý si může vyzkoušet i na kratší či delší vzdálenost. Pro pistoli cca 5-10 m, pro pušku 15-25 m.
Vzdálenost: 6,5 m
Terč: standardní IPSC terč, případně IDPA, LOS, apod.
Startovní pozice: zbraň v pouzdře, ruce volně podél těla
Počet ran: 6
Drill spočívá v tasení zbraně a sérii šesti ran co nejrychleji po sobě.
Za dobrý čas lze považovat 3,5s (pokud máte všechny zásahy v A-zóně)
Není to plýtvání municí. Cílem tohoto cvičení je naučit se kontrolovat zpětný ráz vaší zbraně, naučit se sledovat mušku zbraně a spouštět, jakmile muška míří opět na terč. Střílí se pouze na jeden terč. Není jiného zásahu v tomto cvičení než “A” (Alfa). Pokud nemáte všechny zásahy v “A”, musíte zpomalit, jinak se toto cvičení nepočítá. Jakmile se naučíte sledovat mušku, kontrolovat ( ovládat – nikoliv potlačovat ) zpětný ráz vaší zbraně, správně spouštět touto rychlostí, uvědomíte si, jak rychlé mohou být vaše oči. Postupně budete vidět mušku nejprve ve chvíli výstřelu, možná pak na vrcholu zpětného rázu a při dalším výstřelu, ale postupem času najednou zjistíte, že ji vidíte čím dál tím častěji, jako stroboskopicky. Pak ji najednou začnete sledovat po celou dobu zpětného rázu. A to je právě cílem tohoto cvičení.
Dalším důležitým faktorem tohoto cvičení je zároveň kontrola vašeho postoje. Většinou totiž během jedné či dvou ran nedokážete postřehnout, nakolik tlumí vaše tělo opravdu efektivně zpětný ráz zbraně. Při jedné nebo dvou ranách totiž většinu zpětného rázu utlumí samotná hmotnost těla, avšak při šesti ranách, pokud budete mít špatný postoj, při poslední ráně zjistíte, že vaše rovnováha je pryč a vy se nakláníte vzad. Tady je obrovský prostor, kde musíte pracovat a dosáhnou toho, aby vaše tělo po skončení tohoto cvičení bylo minimálně ve stejně stabilním postoji jako na jeho začátku.
Stejně tak je důležitý správný a pevný úchop, který při sérii šesti ran musí být perfektní. Takže doporučuji se zaměřit na bezvadné uchopení a tasení zbraně, které je klíčové u tohoto drillu.
Jak praví staré vojenské rčení: „Pomalu je plynule a plynule je rychle“.
Pokud chcete zrychlit tasení, je obvykle nejlepší ho nejprve zpomalit. Správné provedení techniky střelby je mnohem důležitější než její rychlé provedení. Jakmile bude zpomalené tasení plynulé, můžete začít postupně zvyšovat rychlost.
Naštěstí můžete trénovat tasení „na sucho“ přímo v pohodlí svého domova. Ani nebudete muset plýtvat municí.
Terč: 3x IDPA figura
Startovní pozice: Startovní pozice je u všech stringů stejná – ve stoje, zbraň ve stavu nabito-zajištěno držená v pohotovostní poloze (low ready)
Počet ran: 18
Tento drill pravděpodobně navrhl Ken Hackathorn. Inspirací je film John Wick, který je celkem populární v komunitě střelců. V tomto drillu se stejně jako ve filmu střílí na relativně blízkou vzdálenost na více terčů a v různých kombinacích počtu ran.
Střílí se na 3 IDPA terče. Terč T1 je umístěn ve vzdálenosti 2,74m od střelce a 0,91m vlevo. Terč T2 je umístěn ve vzdálenosti 4,57m od střelce a 0,91m vpravo. Terč T3 je umístěn naproti střelci ve vzdálenosti 6,4m. (viz nákres)
Nákres rozestavení terčů:
Jako náhradu za IDPA terče můžete natisknout tyto terče na A4. Velký kruh odpovídá velikosti Alfa zóny těla, menší tmavý kruh Alfa zóna hlava.
Provedení drillu:
Drill se skládá ze 3 stringů:
- 2 rány na každý z terčů v pořadí T1, T2 T3
- 3 rány na T1, 2 rány na T2, 1 rána na T3
- 1 rána na hlavu T1, 2 rány na T2, 3 rány na T3
Hodnocení:
Časy za jednotlivé stringy se sečtou. Požadovaná je 100% přesnost zásahů do Alfa zóny. Případně si přičtěte 1 sec za zásah C-zóny a 3 sec za D-zónu.
Pod 8 sec: jsi jako John Wick
8 – 9 sec: dobrý výkon
9-10 sec: průměr
10 – 12 sec: začátečník – potřebuješ potrénovat
více jak 12 sec: fail – potřebuješ hodně potrénovat