Každý nadšenec do zbraní tuhle debatu už určitě řešil. Která z těchto dvou zbraní je prostě lepší? Milovníci AK-47 nedají dopustit na její spolehlivost. Zastánci AR-15 vyzdvihují možnosti přizpůsobení, přesnější střelbu na delší vzdálenosti a nižší váhu. Pojďme si tedy tyto dvě krásky představit.
AK-47 - nesmrtelný Kalašnikov
Historie
Ruská zbraň, kterou světu dal Michail Kalašnikov. Generálporučík sovětské armády přišel s myšlenkou vylepšené automatické pušky během zotavování se z válečných zranění z bitvy o Bryansk v roce 1941. Německé jednotky disponovaly automatickými zbraněmi a ruské za nimi se svojí výzbrojí pokulhávaly. Rozhodl se to tedy změnit. V roce 1942 začal pracovat na vývoji originální ruské automatické zbraně.
S vývojem pušky jej v roce 1944 předběhl Sergei Simonov, který představil svoji SKS. O rok později tuto zbraň zavedla ruská armáda pro své jednotky. Ovšem jakmile byl slavný Kalašnikov v roce 1946 s vývojem hotov, díky svým kvalitám zbraň brzy SKS nahradila, a to v roce 1949. Při její konstrukci se Kalašnikov nechal inspirovat celou řadou pušek – TKB-415, SKS, SVT, StG 44, ZH-29, Remington Modelem 8 či AS-44.
Přesnost
Při měření přesnosti střelby se nejběžněji používá MOA – úhlová minuta. Tato jednotka rozděluje každý stupeň z 360° kruhu na 60 úhlových minut. V případě AK-47 se tato hodnota pohybuje kolem 3 MOA. Ovšem zastánci Kalaškinova se nestarají tak moc o naměřené MOA, jako spíš o efektivitu zbraně, která je díky ráži 7.62 velká. V rukou zkušeného střelce s jistotou trefí svůj cíl opakovaně i na 100 metrů.
Údržba
Pravidelná péče o zbraň z ní dělá spolehlivý nástroj. Ovšem schopnost fungovat s minimální či vůbec žádnou údržbou patrní mezi poznávací znamení AK-47. Minimální nároky na údržbu jdou ruku v ruce s neskutečnou spolehlivostí této zbraně. Svou službu skvěle plnila jak ve vietnamských džunglích, tak na iráckých pouštích, a to bez jakéhokoliv promazávaní a pravidelného čištění po používání.
Spolehlivost
Na tomto poli AK-47 skutečně vyniká. Spolehlivě funguje i v těch nejnáročnějších podmínkách a za každých okolností. Samozřejmě není absolutně nezničitelná, ale v případě selhání se svým výkonem blíží k 0 jak to jen jde. Tento skvělý výkon potvrzují mnohé testy. AK-47 už zakopali do bláta, nechali zmrazit v ledu nebo třeba utopili na noc v řece. Ve všech případech po zběžném čištění zbraň naprosto bez problémů plnila svůj účel. V tomto ohledu Kalašnikov americkou AR-15 snadno převálcoval.
Shrnutí
Nejprodávanější a nejrozšířenější zbraň na světě zaručeně demonstruje své kvality. Existuje jí více než 100 miliónů. Kalašnikov potvrdil rčení, že v jednoduchosti je krása. Zbraň se stále vyrábí ve více než 20 zemích a více než 50 států ji využívá ve své armádě. Silnou pozici v historii i současnosti si puška drží především díky bezkonkurenční spolehlivosti.
AR-15 – American made
Historie
Za tímto slavným kusem stojí Eugene Stoner. Navrhl ji jako lehčí verzi AR-10 pro firmu ArmaLite. Historie AR-15 začíná v roce 1957 vyhlášením veřejné zakázky na dodavatele pušek pro americkou pěchotu. S novou zbraní přichází i nový projektil ráže .223 Remington. v roce 1959 prodala společnost práva na tuto zbraň firmě Colt. V roce 1962 se tato plně automatická útočná puška stává součástí standartní výzbroje příslušníků americké armády pod označením M16.
Přesnost
AR-15 oproti Ak-47 nabízí podstatně lepší přesnost, a to hned z několika důvodů. Munice používaná pro Kalašnikovy i přes svou spolehlivost zanechává hrubé nánosy zplodin, které při opakovaném výstřelu ovlivňují přesnost. Celkovou funkčnost zbraně to ovšem neovlivňuje, ta to ustojí. Kdežto AR-15 požaduje čistější munici. Špinavá komora totiž často vyústila v selhání zbraně.
Úžasná optika americké útočné pušky umožňuje zkušenému střelci zasáhnout cíl i na 600 yardů. Pokud i v tomto případě vezmeme v úvahu MOA, AR-15 se pohybuje kolem hodnoty 1.5 MOA. Oproti svému sovětskému protějšku tedy vykazuje podstatně přesnější mušku.
Údržba
Pro správné fungování M16 potřebuje čistou komoru a pravidelné promazávání. Což ovšem američtí vojáci ve Vietnamu příliš nedodržovali. Ovšem postupem času si zvykli a základní čištění zbraně zařadili do své rutiny, zbraň fungovala bez problémů. Oproti Kalašnikovi, který vydržel všechno, to byla prostě tak trochu zbraň dámička.
Spolehlivost
Kombinace zanedbávání čistění zbraně při výkonu své služby v extrémně vlhkých vietnamských džunglích a blátivých podmínek, které nebyly výjimkou, se zbraň často zasekávala a získala si pověst nespolehlivé pušky. Díky různým modifikacím a úpravám designu ovšem i tato zbraň došla do fáze větší spolehlivosti i v drsnějších podmínkách.
V období po vietnamském konfliktu se díky vylepšením opět dostala do povědomí i přízně americké armády. Civilní verze AR-15 v poloautomatické provedení funguje také spolehlivě, ovšem oproti Kalašnikovi musí dostávat více péče.
Shrnutí
Jak ve Spojených státech, tak i ve světe se tato útočná puška těší velké oblibě. Její příznivci oceňují nejen širokou škálu doplňků, ale také možnost přizpůsobit si svou zbraň na míru. V řadách americké armády patří mezi nejčastěji používanou. M-16 je menší a lehčí než AK-47. Také munice patří mezi lehčí, což umožňuje nosit jednotkách více zásobníků. Ovšem někteří tvrdí, že nejsou tak průrazné jako munice do Kalašnikova.
Jak to tedy dopadlo
Obě z uvedených zbraní mají své pro i proti. Není možné proto jednoznačně říci, která tento náš malý souboj vyhrála. Záleží samozřejmě i na tom, co střelec od své zbraně požaduje. S jistotou můžeme tvrdit, že se v obou případech jedná o nadmíru populární a kvalitní zbraně s nemalým zástupem příznivců, kteří jednoznačně trvají na tom, že se jedná o nejlepší zbraň na světě.