Nejdůležitějším základem sebeobrany je prevence. S nebezpečnou situací dopředu nikdo nepočítá. O to horší pak může být výsledek, když k něčemu skutečně dojde. Vždy je tedy lepší být připravena a nikdy nemuset osvědčené chvaty či obranné prostředky použít než naopak.
Mýty a domněnky kolem sebeobrany
V prvé řadě není pravda, že sebeobrana je pouze řešení krizové situace, kdy už na vás někdo útočí. Sebeobrana začíná mnohem dříve. Aby byla reakce na případný střet adekvátní a efektivní, je potřeba mít jistotu ve své schopnosti a vědět, co dělat. Mnoho střetů končí především v závislosti na štěstí napadené než na připravenosti pro nastalou situaci. Proto je velmi důležitá prevence. Ta pomůže také v tom, jak se ideálně do žádné nebezpečné situace vůbec nedostat.
Mezi další nejrozšířenější mýty sebeobrany patří přesvědčení, že se vás někdo zastane. Ano, samozřejmě přijměte nabízenou pomoc, ale umějte spoléhat i sama na sebe. Cílem sebeobrany je takticky ochromit agresora a získat tak prostor pro útěk či přivolání pomoci, ne útočníka přeprat.
Není pravda, že když se začnete bránit, útočník se ještě více naštve. To často ovlivňuje samotnou chuť se bránit. Často útočníka odradíte, když ukážete že nebudete snadný cíl. Paralyzér, obranný prostředek, pepřový sprej nebo dokonce nůž či teleskop v kabelce nestačí. Pokud zbraň neumíte používat, nepomůže vám.
Pár základních tipů
Choďte na kurz sebeobrany, WingTsun nebo Krav magu. Naučíte se tam nejen ochromující údery, chvaty a kopy. Velmi důležitou součástí je totiž i psychická příprava. Dostanete průpravu ohledně prevence a různých nebezpečných situací. Ovládnete svoji psychiku a případný ochromující strach, který se může v nebezpečné situaci dostavit.
Již zmiňované prostředky pro sebeobranu nevyžadují zbrojní průkaz. Pepřový sprej či paralyzér se vyplatí mít v kabelce pořád. V situacích, které se jeví jako více rizikové, například když jdete sama ve tmě domů, mějte tyto prostředky připravené přímo v ruce. Především se s nimi naučte zacházet. V opačném případě si můžeme ještě více ublížit než pomoci. Osahejte si je „nanečisto“, ať při případném střetu víte, jak funguje.
Když se do nebezpečné situace přece jen dostanete, mějte na paměti základní pravidla sebeobrany. Jakmile vás někdo slovně začne obtěžovat, neignorujte ho. Pokud se pokusíte tyto útoky přehlížet, můžete se jevit jako snadná oběť. V případě fyzického napadení neberte ohledy. Útočník žádné nemá. Narušil váš osobní prostor a chce vám ublížit, okrást vás nebo znásilnit. Braňte se všemi možnými prostředky. Zaměřte se na zranitelná místa – oči, hrdlo, kolena či slabiny.
I navzdory maximální opatrnosti se můžete ocitnout v pozici, kdy za vámi nebude stát žádný ochránce a budete se muset bránit sama. Ubraňte se!