Ať už do přírody vyrážíte sporadicky nebo se jedná o vaši vášeň, nezapomeňte pečovat o své vybavení. Nejenže vám pak déle vydrží, ale také bude svou funkci splňovat na 100%. Malé kouzla dokáže pravidelná údržba v podobě impregnace. Poradíme, jak na to.
Impregnace a její důležitost
Oblečení a obuv do přírody nebo na turistiku, stany, batohy, tašky, sportovní vybavení – to vše považujeme za outdoorové výrobky. Jejich ceny nebývají zrovna nízké. Také proto si přejeme, aby nám vydržely a sloužily co nejdéle.
S tím nám pomůže také kvalitní impregnace. Většinu jmenovaného zboží nakupujeme již naimpregnované z výroby. Ovšem časem původní impregnace ztrácí svůj účinek. Ať už praním a čištěním, anebo mechanickým opotřebením. Proto impregnuje průběžně průběžně také doma.
Impregnované produkty získávají voděodolné vlastnosti a také mají lepší ochranu vůči nečistotám. Impregnace vytváří na povrchu použitých materiálů určité povrchové napětí, díky němuž voda po výrobcích stéká. Jestliže dojde k narušení napětí, například zašpiněním, opotřebením, potem či mastnotou, vrchní strana textilie začne nasávat vlhkost.
Díky membráně se sice průnik vody zastaví, ale smáčení značně omezí nebo naruší prodyšnost materiálu. Tím na vnitřní straně (například u bundy) začne kondenzovat pot. Tehdy začneme pociťovat určitý diskomfort, kterému lze správnou impregnací výrobku účinně zabránit. Jinými slovy impregnací zachováte nebo obnovíte funkční vlastnosti použitých materiálů.
Jak správně impregnovat
Existuje více způsobů impregnace – do pračky, pomocí spreje, vosků, nebo nano impregnace. Mezi zaručené pozitiva impregnování oblečení v pračce patří rychlost a pohodlnost. Riskujeme ale, že se impregnační prostředek nanese i na vnitřní část oděvu a tím se zhorší jeho prodyšnost. Doporučujeme tedy spíše jiné impregnační metody.
Nakonec však není ani tolik důležité čím impregnujete, ale jak to provádíte. Vždy dodržujeme vhodný přípravek pro konkrétní materiál. Např. pro softshell kupujeme jiný prostředek než pro nepromokavé materiály. Vždy aplikujeme vybraný přípravek na čistý a lehce zavlhlý výrobek. Sprejem nanášíme impregnaci ze vzdálenosti cca 15 cm a přebytečnou tekutinu setřete vlhkým hadříkem nebo houbičkou.
Impregnovaný výrobek ideálně zafixujeme teplem. Tepelnou aktivaci docílíte pomocí žehličky, sušičky, anebo fénu. Pro zachování dlouhotrvající funkčnost a ochrany outdoorovým produktům vždy pečlivě čteme informace uvedené nejen na produktech, ale také na impregnačních přípravcích. Správný výběr i postup tvoří společně záruku úspěchu.
Začneme od podlahy – impregnace obuvi
Než se vrhneme na impregnaci bot, necháme je vyvětrat a poté důkladně vyčistíme. Pomocí jemného kartáčku je za sucha očistíme nahrubo a vlhkou houbičkou nebo hadříkem (eventuálně namočenými v mýdlové vodě) ještě otřeme. Pak boty vysušíme – nikdy nepoužíváme intenzivní zdroje tepla, ať se jedná o hladké usně, broušenou kůži, anebo textil.
Primárně impregnujeme abychom docílili voděodolnosti. Vlhkost ve svršku obuvi totiž snižuje její tepelnou izolaci. Prostřednictvím impregnace můžeme také účinně zabránit ulpívání nečistot na povrchu obuvi. Špinavé boty totiž nejsou prodyšné!
Možnosti impregnace
- Vosky – přírodní včelí vosk, popřípadě s přísadou parafínu se hodí pro impregnování obuvi z broušené kůže (nubuku) i z hladké usně. Vosk obsahuje rozpouštědlo, a proto ho lze aplikovat za studena; kůže i useň po impregnaci lehce ztmavne.
- Impregnační spreje – většinou se jedná o univerzální přípravky, kterými můžeme ošetřovat boty z kůže, z textilií s membránou i bez ní, z goretexu.
- Nano sprej – povrchová úprava obuvi, voda a nečistota na ní neulpívají. Impregnace pomocí nanotechnologie má kratší životnost, optimální nanášíme novou vrstvu na povrch obuvi přibližně po 10 dnech používání.
Noc strávená v suchu – impregnace na stany
Při impregnaci stanu máme možnost volby: buď použít běžnou impregnaci na bázi vosku, silikonu, teflonu, nebo oleje, anebo se rozhodnete pro inovativní technologii jako nano impregnace. Ta přináší výrobku vysokou odpuzovací schopnost – voděodolnost, a zároveň také odolnost vůči nečistotám, plísním apod., čímž dosáhnete mnohonásobně delší životnosti tohoto outdoorového produktu.
A navíc stan, u nějž použijete nano impregnaci, je prodyšný, takže nedochází k takzvanému „zapaření“ a snižuje se výskyt plísní, bakterií, roztočů; pobývat v takto ošetřeném stanu tedy zvládnou i pro alergici a astmatici. Nano impregnace na stany má antibakteriální účinky, tudíž se na ošetřeném povrchu netvoří mikroorganismy, plísně či mechy.
Impregnace na textil
Při častém nošení a praní nebo čištění outdoorové bundy musíme občas obnovit voděodolný povrch. Po aplikaci vhodné impregnace na oděv udržíte své tělo v suchu. Bunda lépe odolává znečištění, a proto ji není nutné tak často prát – tím značně prodloužíte její životnost.
Představujeme nano impregnace a její výhody:
Při použití nano impregnace se kolem vláken daného materiálu vytváří ochrana z nano částic křemíku (1 nanometr 10-9m = 1000 x tenčí než lidský vlas); na povrchu vznikají velmi těsné „nano“ výstupky, mezi které se nedostane tekutina, ani na nich neulpívají nečistoty.
Jde o využití samočistícího efektu lotosového květu, kdy voda ve formě kuliček na sebe nabaluje nečistoty a stéká pryč. Nano impregnace se hodí pro všechny povrchy, její aplikací podstatně zvýšíte všem svým outdoorovým výrobkům životnost a vy sami si zajistíte komfort při jejich používání.
Jak vidíte, možností máme mnoho. Ať už se jedná o způsob impregnace, tak o její varianty. Nebojte se tedy najít tu metodu a postup, který bude nejvíce vyhovovat vám a vašeho vybavení. Každopádně mu ale věnujte nejen tu správnou impregnaci, ale také dostatek další potřebné péče. Pak vás na vašich dobrodružstvích zaručeně nezklame.